Klockor & Ur Bordsur
1165362
BORDSPENDYL, bronserad metall, 1800-talets senare del.
Bordspendyl, bronserad metall, 1800 talets senare del

Sockel med dekor av voluter och bladverk. Rund urhus, dekor av ryttare. Vitemaljerad urtavla med romerska siffror. Höjd 45. Bredd 49 cm.

Ej funktionstestad. Ej genomgången. Skador. Slitage. Ej komlpett. Nyckel saknas.

Ellinor Bylander
Ellinor Bylander
Värderare. Tjänstledig.

Utropspris
3 000 SEK