1168042
MATTA/VÄGGMATTA, rya, ca 229,5 x 169,5 cm, inskription: AL 1917.
VÄggmatta, rya, ca 229,5 x 169,5 cm, inskription: al 1917

Mörkbrunmelerad botten med polykromt stiliserat mönster av stående getter vid träd, blommor och krona. Bred blekgul huvudbård med blomranka.

Något slitage och smutsig, smärre fläckar och skador.

Proveniens

Enligt uppgift tillverkad på beställning av Arvid Lindman (Sveriges statsminister 1906-1911 samt 1928-1930) till hans fru Anna Lovisa Lindman (född Almström, 27 Juli 1867) med anledning av hennes 50-årsdag den 27 Juli 1917.

Anette Granlund
Anette Granlund
Ansvarig specialist mattor, textilier och islamiskt konsthantverk
+46 (0)8 614 08 12

Utropspris
3 000 SEK