1168057
BORDSPENDYL, Wien, 1800-talets första hälft.
Bordspendyl, wien, 1800 talets första hälft

Bordspendyl med vit emaljerad urtavla signerad Joseph Lenz in Währing. Fodral fanerat med valnöt, beslag av mässing, lejontassar av krederat och förgyllt trä. Pendel finns. Längd 32, bredd 15, höjd 52 cm.

Smärre skador, slitage och lagningar, lösa dekorelement medföljer. Ej funktionstestad. Nyckel saknas.

Rikard Klev
Rikard Klev
Värderare / Specialist modern konst
+46 (0)739 40 08 14

Telefontid: Mån - Fre 9-13

Slutpris
4 000
373
414
Utropspris
5 000 SEK
Budhistorik (11 bud)
8
25 jul 23:55
4 000 SEK
25 jul 18:56
3 400 SEK
25 jul 7:01
3 200 SEK
21 jul 12:05
3 000 SEK
19 jul 17:07
2 600 SEK