Belysning Ljuskronor
1168111
TAKKRONA, Barockstil, 1900-talets första hälft.
Takkrona, barockstil, 1900 talets första hälft

Takkrona med stomme av mässing, behängd med slipade glasprismor. Nio ljuspunkter. Diameter ca 56, höjd ca 100 cm.

Slitage, smärre skador såsom prismor med nagg, smuts, ej funktionstestad.

Rikard Klev
Rikard Klev
Värderare / Specialist modern konst
+46 (0)739 40 08 14

Telefontid: Mån - Fre 9-13

Utropspris
5 000 SEK