Design Övrigt
1169852
Stig Lindberg
(1916-1982)
Stig lindberg, kaffeservis, 17 delar, flintporslin. "spisa ribb", från gustavsberg

STIG LINDBERG, kaffeservis, 17 delar, flintporslin. "Spisa Ribb", från Gustavsberg.

Servis "Spisa ribb" i flintgods mad randdekor i brunt och svart. "Spisa Ribb" är formgiven av Stig Lindberg för Gustavsberg och producerades ursprungligen 1955-74. Stämplade GUSTAVSBERG FLINTGODS SPISA RIBB. Bestående av:
3 tekoppar med 4 fat, diameter på fat 15 cm (ett fat med smärre nagg, ett handtag med spricka).
4 kaffekoppar med fat, diameter på fat 12,5 cm.
6 skålar, diameter 19 cm (1 med nagg).
4 fat, diameter 24,6 cm.

Slitage, ett fat med smärre nagg, en kopp med spricka, en skål med nagg.

Alexandra Xu
Alexandra Xu
+46 (0)739 40 08 18

Utropspris
3 000 SEK