Klockor & Ur Bordsur
1170413
BORDSPENDYL, Frankrike, 1800-talets första kvartal, empire.
Bordspendyl, frankrike, 1800 talets första kvartal, empire

Förgylld brons. Urhus upphängt mellan fyra kolonner med korintiska kapitäl, samt lagerkransar och blomstergirlanger. Otydligt märkt. Längd 25,5, bredd 13, höjd 51 cm.

Pendelupphängning skadad. Ställvis sliten förgyllning. Urtavla med slitage.

Henrik Åberg
Henrik Åberg
Specialist möbler, konsthantverk
+46 (0)8 614 08 37

Utropspris
8 000 SEK