Konst Modern svensk konst
1170520
Hilding Linnqvist
(1891-1984)
Hilding linnqvist, olja på duk, monogramsignerad

HILDING LINNQVIST, olja på duk, monogramsignerad.

Motiv ur Fredmans epistlar. Skiss till väggmålningarna på Stallmästaregården i Stockholm. 71 x 47.

Smärre ytsmuts. Smärre färgbortfall.

Övrigt

Skiss/förlaga till väggmålningarna på Stallmästaregården i Stockholm.

Alexandra Xu
Alexandra Xu
+46 (0)739 40 08 18

Utropspris
5 000 SEK