Samlarföremål Memorabilia
1172800
F. FLODIN, akvareller, ett par, signerad cop. F. Flodin, sannolikt utförda efter fotografier.
F. flodin, akvareller, ett par, signerad cop. f. flodin, sannolikt utförda efter fotografier

Alfred Nobels föräldrar "Immanuel Nobel" (1801-1872) & hans maka "Andriette Nobel" (född Ahlsell) (1805-1889). I. vardera 23 x 19 cm.

Ej examinerade ur ram.

Proveniens

Gustaf (Gösta) Nobel (1886-1955), son till Ludvig Nobel.
Därefter i arv.

Övrigt

Målade efter fotografier från omkring 1870.

Immanuel Nobel (1801-1872) var en svensk skeppsbyggare, ingenjör, arkitekt, uppfinnare och industrialist. Han var son till Immanuel Nobel d.ä., 1827 gift med Andriette (född Ahlsell)och blev själv far till Robert, Ludvig, Emil och Alfred Nobel.

Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist äldre måleri
+46 (0) 739 400 801

Slutpris
6 000
561
620
Utropspris
8 000 SEK
Budhistorik (6 bud)
9 sep 12:38
6 000 SEK
4 sep 7:56
5 000 SEK
4 sep 7:55
3 000 SEK
4 sep 7:55
2 000 SEK
4 sep 7:55
1 000 SEK