Möbler Hyllor & Bokhyllor
1172945
SKÅP, med 62 lådor & backar. Sverige 1940-50-tal.
SkÅp, med 62 lådor & backar. sverige 1940 50 tal

60 numrerade backar, 4 fack samt 2 låsbara lådor. Vikdörrar. Björk, massiv och faner. Höjd ca 155 cm, bredd 112 cm, djup 42 cm.
Innermått: backar (1-60) ca 33 x 23 cm
lådor (2st) ca 32,5 x 23 cm. Nyckel finns.

Åldersrelaterat slitage. Smärre fanerskador, märken. Sockel med slitage.

Proveniens

Östervångskolan Lund.

Patrik Ljungcrantz
Patrik Ljungcrantz
+46 (0)767 81 06 13

Utropspris
5 000 SEK