Design Övrigt
1173195
Kaj Franck
(1911-1989)
Kaj franck, dricksglas, 6 st, "kartio" 2744, i toive förpackning, kaj franck, notsjö 1900 talets mitt

KAJ FRANCK, DRICKSGLAS, 6 st, "Kartio" 2744, i Toive-förpackning, Kaj Franck, Notsjö 1900-talets mitt.

Blåst glas. Diverse färger. Tillverkningsår 1953-1976. Höjd 8 cm. Originalförpackningen höjd 18,5 cm.

Glasen med smärre bruksslitage. Förpackningen med skador.

Anna Rosenius
Anna Rosenius
Specialist Design
+358 (0)40 1284 977

Utropspris
300 EUR