1173577
John Bauer
(1882-1918)
John bauer, "troll", svit om tio litografier, osignerade, ernst bauers förlag göteborg, a. börtzells, 1915.

JOHN BAUER, "Troll", svit om tio litografier, osignerade, Ernst Bauers Förlag Göteborg, A. Börtzells, 1915.

Svit om 10 litografier (No 1 "Julafton"; No 2 "Humpe"; No 3 "-God kväll farbror sa' pojken"; No 4 "-Här har du allt, som återstår af mina kläder!"; No 5 "Två friare"; No 6 "Den lilla prinsessan och trollen"; No 7 "Trollhästen", No 8 "-En sådan eländig liten bleknos! Sa' trollet"; No 9 "Prinsessan och småtrollen"; No 10 "Trollens styfdotter"). Förord av Carl Larsson. Mappens höjd 32,5 cm, bredd 24 cm.

Omslaget med skador. Gulnad. Litografierna gulnade, i övrigt i gott skick.

Anna Wessman
Anna Wessman
+46 (0)708 10 86 14

Utropspris
18 000 SEK