Möbler Bord
1179050
Gustaviansk
(1775-1810)
Damarbetsbord, sengustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.

DAMARBETSBORD, sengustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.

Damarbetsbord märkt SEAST (Stockholm snickarämbetes stämpel). Fanerat med mahogny, tre lådor. Beslag och lister av mässing. Längd 75, bredd 44,5, höjd 76 cm. Nyckel finns.

Smärre slitage, lagningar och skador, torrsprickor. Nyckel passar till ett lås.

Rikard Klev
Rikard Klev
Värderare / Specialist modern konst
+46 (0)739 40 08 14

Utropspris
12 000 SEK