1180507
LJUSSTAKAR, ett par, sengustavianska, troligen av Hans Wicksten, mästare i Västerås 1782-1814.
Ljusstakar, ett par, sengustavianska, troligen av hans wicksten, mästare i västerås 1782-1814.

Tenn. Fyrsidig gallersockel med klockformad fot och räfflat skaft. Båda med otydlig sverigestämpel på gallerkant. Höjd 25 cm.

Skador, lagningar, bristningar, bucklor, slitage. Omaka ljushattar.

Placering: Västberga Allé 3, 126 30 Hägersten - V27
Henrik Åberg
Henrik Åberg
Specialist möbler, konsthantverk
+46 (0)8 614 08 37

Efter vunnen auktion beställer du transport på Mina Sidor

Slutpris
3 000
277
305
Utropspris
4 000 SEK
Budhistorik (3 bud)
8 okt 16:07
3 000 SEK
4 okt 1:52
2 500 SEK
3 okt 17:33
2 000 SEK