Klockor & Ur Golv & Väggur
1183147
Empire
(1810-1840)
VÄggpendyl, av gustaf undén (urmakare i stockholm 1800-1829), empire.

VÄGGPENDYL, av Gustaf Undén (urmakare i Stockholm 1800-1829), Empire.

Förgylld och bronserad väggpendyl med dekor av bl.a parställda fabeldjur. Målad urtavla märkt "Gustav Undén Stockholm". Pendel medföljer. 85 x 60 cm. Nyckel finns.

Slitage, urtavlan med färgbortfall. Smärre bortfall av förgyllning. Renoverad med senare förgyllning och bronsering samt lagningar med förstärkningar. Ej funktionstestad.

Rikard Klev
Rikard Klev
Värderare / Specialist modern konst
+46 (0)739 40 08 14

Utropspris
8 000 SEK