1184421
URNA SAMT PIEDESTAL, majolika, Rörstrand, omkring år 1900.
Urna samt piedestal, majolika, rörstrand, omkring år 1900.

Märkta: "Rörstrand MADE IN SWEDEN". Urnans längd 48, bredd 38, höjd 37, piedestalens diameter upptill 31, höjd 68, total höjd 105 cm.

Båda delarna med smärre nagg på undersidorna. Smärre slitage. En hänkel på urnan med smärre nagg.

Rikard Klev
Rikard Klev
Värderare / Specialist modern konst
+46 (0)739 40 08 14

Utropspris
6 000 SEK