1184424
URNA SAMT PIEDESTAL, majolika, Rörstrand, omkring år 1900.
Urna samt piedestal, majolika, rörstrand, omkring år 1900.

Märkta: "Rörstrand MADE IN SWEDEN". Urnans längd 46, bredd 37, höjd 39, piedestalens diameter upptill 30, höjd 95, total höjd 134 cm.

Urnan med lagad fot och upptill med smärre avslag och nagg. Piedestalen med smärre slitage.

Rikard Klev
Rikard Klev
Värderare / Specialist modern konst
+46 (0)739 40 08 14

Utropspris
7 000 SEK