Möbler Övrigt
1184900
CASSONE, troligen 1700-tal.
Cassone, troligen 1700-tal.
Cassone, troligen 1700-tal.
Cassone, troligen 1700-tal.
Cassone, troligen 1700-tal.
Cassone, troligen 1700-tal.

Cassone av valnöt. Uppfällbart lock. Längd 178, bredd 66, höjd 60 cm.

Lagningar och kompletteringar. Smärre skador och slitage, repor, märken, torrsprickor, maskstungen. Nyckel saknas.

Rikard Klev
Rikard Klev
Värderare / Specialist modern konst
+46 (0)739 40 08 14

Utropspris
3 000 SEK