Silver Bestick
1185459
BESTICK, 78 delar, silver. "Chippendale", signerade KPL, 1943.
Bestick, 78 delar, silver. "chippendale", signerade kpl, 1943.

I träetui. Bestående av:
12 bordsgafflar, 496 gram, 19 cm.
12 bordsknivar med rostfria blad, 950 gram, 20,5 cm.
12 bordsskedar, 620 gram, 18,5 cm.
12 gafflar, 250 gram, 15 cm.
12 kaffeskedar, 146 gram, 11,5 cm.
6 gafflar, 64 gram, 11,5 cm.
1 sockersked, 16 gram, 11,5 cm.
1 marmeladsked, 20 gram, 13 cm.
2 tårtspadar med rostfria blad, 166 gram, 19/23 cm.
1 spade med rostfri blad, 84 cm, 23cm.
2 salladsbestick med rostfria blad, 180 gram, 23,5-24 cm.
1 osthyvel med rostfritt blad, 84 gram, 21,5 cm.
1 bakelsespade med rostfritt blad, 90 gram, 22 cm.
1 såsslev, 142 gram med rostfri slev, 25 cm.
1 slev med rostfri slev, 92 gram, 19,5 cm.
1 smörkniv med rostfri blad, 78 gram, 18,5 cm.
1 ostkniv med rostfri blad, 70 gram, 19,5 cm.
Totalvikt silver 1612 gram.

Slitage.

Alexandra Xu
Alexandra Xu
+46 (0)739 40 08 18

Utropspris
8 000 SEK