Design Möbler
1186951
G&T HOVMANTORP, hallbyrå med spegel i jakaranda.
G&t hovmantorp, hallbyrå med spegel i jakaranda.
G&t hovmantorp, hallbyrå med spegel i jakaranda.
G&t hovmantorp, hallbyrå med spegel i jakaranda.
G&t hovmantorp, hallbyrå med spegel i jakaranda.
G&t hovmantorp, hallbyrå med spegel i jakaranda.
G&t hovmantorp, hallbyrå med spegel i jakaranda.
G&t hovmantorp, hallbyrå med spegel i jakaranda.
G&t hovmantorp, hallbyrå med spegel i jakaranda.
G&t hovmantorp, hallbyrå med spegel i jakaranda.
G&t hovmantorp, hallbyrå med spegel i jakaranda.
G&t hovmantorp, hallbyrå med spegel i jakaranda.

Fanerat med jakaranda. Tre draglådor med läderhandtag. Bredd 116 cm, 39 cm, höjd 45 cm.
Spegeln 127x69 cm.

Stötmärke på benen, smärre slitage. Handtagen med slitage.

Följerätt: Nej
Placering: Mastgatan 4-6, Gamla Hamnen, 00160 Helsingfors - H25
Proveniens

Leopold och Irja Marjatta Rönnman, Helsingfors, Finland.

Leopold Rönnman (född Gustav Adolf Rönnman) och hans maka Irja Marjatta Rönnman (född Tuominen) drev under den skandinaviska designens guldålder inredningsbutiken ”Interiors”. Butiken låg på Fredriksgatan i Helsingfors. De hade ensamrätt på den finska marknaden att sälja produkter från samtidens främsta danska, svenska och norska formgivare och tillverkare av möbler och armaturer. Det lilla familjeföretaget hade ett nära samarbete med formgivare som bl a Hans J. Wegner, Hans-Agne Jakobsson och Björn Wiinblad. Samarbetet utvecklades till en djup vänskap vilket gjorde att paret Rönnman kunde förvärva exklusiva föremål till sin personliga bostad och sommarstuga. I slutet av sjuttiotalet förvärvade Stockmanns ”Interiors” rättigheter till möbeldelen och ”Interiors” verksamhet begränsades till belysning. Efter Leopolds bortgång i slutet av 1970-talet drev Irja verksamheten vidare.

Övrigt

Prospective purchasers are advised that several countries prohibit the importation of property containing materials from endangered species, including but not limited to coral, ivory, tortoiseshell and palisander. Accordingly, prospective purchasers should familiarize themselves with relevant customs regulations prior to bidding if they intend to import this lot into another country.

Köpinformation
Kontakt
Maria Granström
Stockholm
Maria Granström
Private Sales. Av Sveriges Handelskamrar förordnad besiktningsman.
+46 (0)739 40 08 09

Kundservice
Har du frågor gällande transport, betalning eller övriga frågor vänligen kontakta vår Kundservice.

Sverige
Telefontid: Mån - Fre 9-17
+46 8-614 08 00

Finland
Telefontid: Mån - Fre 9 - 13
+358-9-668 91 10

Skicka ett meddelande
Vad kostar transporten?
För information om transporter i Finland under den pågående strejken hos Posti.

Paketering och försäkring

Alla objekt som skickas från Bukowskis är fullt försäkrade och omsorgsfullt packade i en formanpassad, diskret kartong för att skydda ditt unika föremål.

Hur bokar jag transport?

Efter vunnen auktion beställer du transport på Mina Sidor

När levereras varan?

Din order kommer att iordningställas inom 1-2 dagar efter att transporten är betald. Du kommer att få ett meddelande per mail, telefon eller sms när ditt objekt är på väg. Observera att leveransadress vid eventuell hemtransport måste vara densamma som du angett som din fakturaadress vid betalning med Klarna.

Auktionen avslutas
 
16 timmar 50 minuter
Aktuellt bud
30
E
U
R
320
S
E
K
33
USD
Utropspris
250 EUR
Acceptpriset är ej uppnått
EUR
Lägg ditt maxbud. Ditt bud måste minst vara 35 EUR. Läs mer.
Budhistorik (1 bud)
1
12 nov 13:01
30 EUR
Alla tider är i CET