1188498
KOMPANIPORSLIN, 9 delar, skålfat, urna med lock, samt tallrikar, Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Kompaniporslin, 9 delar, skålfat, urna med lock, samt tallrikar, qingdynastin, qianlong (1736-95).

Dekor i famille rosefärger, bestående av:
En urna med lock, med motiv av blommor, växter, total höjd 17 cm (lock med smärre nagg).
Två snarlika tallrikar, med motiv av lotusblommor i damm. Diameter ca 22,6 cm (båda med kantspricka, nagg).
Två snarlika, med motiv av blommor, sjöväxter och löv, diameter ca 22,7 cm (en med sprickor, båda med nagg).
Två udda, en med en fågel på kvist. Den andra med blommor. Diameter 22-22,5 cm (1 med skador).
Två skålfat, dekor i famille rose, järnrött och guld, med motiv av antikviteter, bl.a. skroll, vas böcker bland blommor och lövverk, "Scholars table", inom en medaljong formad som ett artemesia löv. Diameter 22,5 cm (nagg).

Slitage, mistor, bränningssprickor. Flera med nagg, fåtal med sprickor.

Alexandra Xu
Alexandra Xu
+46 (0)739 40 08 18

Utropspris
3 000 SEK