1189064
SERVISDELAR, 9 delar, kompaniporslin. Qingdynastin, 1700-1800-tal.
Servisdelar, 9 delar, kompaniporslin. qingdynastin, 1700-1800-tal.

Dekor i underglasyrblått, bestående av:
Tre koppar med fat, med förgylld dekor, motiv av flodlandskap, båt och pagodas i grunden. Diameter på fat 12,5 cm (2 fat med sprickor och nagg, 1 kopp med nagg).
Två serveringsfat, med motiv av flodlandskap, pagodas, hus och båt, figurer vid bro. Längd 32,5-33 cm (1 med nagg, båda med glasyrnagg).
Fyra (2+2) djupa assietter, med motiv av bl.a. antikviteter, bambu, växter. Diameter 16,5 cm (1 senare, 1900-tal, två med nagg).

Slitage, mistor, bränningssprickor. Fåtal med glasyrnagg, nagg, sprickor.

Alexandra Xu
Alexandra Xu
+46 (0)739 40 08 18

Utropspris
5 000 SEK