Prenumerera på vårt nyhetsbrev

1189137
Bing & Grøndahl
(Född 1853)
Mat- & kaffeservis, 67 delar, porslin. "blå måsen", bing & gröndahl, danmark, 1900-talets andra hälft.

MAT- & KAFFESERVIS, 67 delar, porslin. "Blå Måsen", Bing & Gröndahl, Danmark, 1900-talets andra hälft.

1 såsbåt på fat, 311, längd 23,5 cm.
2 serveringsskålar, 576, 21,5x21,5 cm.
12 tallrikar, 325, 24,5 cm.
8 koppar med 12 fat, 305, 14 cm
12 fat, 326. 21,5 cm.
12 djupa fat, 323, 21,5 cm.
12 fat, 616, 17,5 cm.
3 ovala serveringsfat, 375/316/315, längd 27,5-40 cm.
1 sockerskål med lock, 593, längd 12 cm.
1 kanna, 393, höjd 9 cm.
1 kanna med lock, 301, total höjd 23,5 cm.
1 lövformat fat, 357, längd 25 cm.
1 fat, 349, längd 17,5 cm.

Smärre slitage.

Alexandra Xu
Alexandra Xu
+46 (0)739 40 08 18

Utropspris
4 500 SEK