Design Övrigt
1190348
Stig Lindberg
(1916-1982)
Stig lindberg, servisdelar, 7 delar, fajans. gustavsberg, 1940-tal.

STIG LINDBERG, servisdelar, 7 delar, fajans. Gustavsberg, 1940-tal.

Dekor av blommor och blad. Bestående av:
2 karotter med lock, längd 23 cm (krackelyr). Fajansmålare bl.a. Fru Klink samt numrerad 10-B-3 (lock med nagg).
5 tallrikar, diameter 22 cm, fajansmålare bl.a. Giowanni Pugno (3 med fotringsnagg).
Signerade med studiohanden, några numrerade.

Slitage, krackelyr, fåtal med nagg.

Alexandra Xu
Alexandra Xu
+46 (0)739 40 08 18

Utropspris
3 000 SEK