Design Övrigt
1193400
Tapio Wirkkala
(1915-1985)
Tapio wirkkala, gräddkanna och sockerskål, silver och ädelträ, signerade tw kultakeskus, tavastehus 1960.

TAPIO WIRKKALA, gräddkanna och sockerskål, silver och ädelträ, signerade TW Kultakeskus, Tavastehus 1960

Höjd 6 respektive 9 cm. Totalvikt 238,4 g.

Skålen med smärre bucklor. Smärre slitage.

Maria Granström
Maria Granström
Private Sales. Av Sveriges Handelskamrar förordnad besiktningsman.
+46 (0)739 40 08 09

Utropspris
250 EUR