Design Övrigt
1193794
Stig Lindberg
(1916-1982)
Stig lindberg, vas med hänkel, fajans, gustavsbergs studio 1940-50-tal.

STIG LINDBERG, vas med hänkel, fajans, Gustavsbergs studio 1940-50-tal.

Målad dekor i gröna nyanser mot vitt, signerad med studiohanden SWEDEN Ö 26 i blått och målarsignatur. Höjd 22 cm.

Smärre krackelyr.

Camilla Behrer
Camilla Behrer
Specialist design & modernt konsthantverk
+46 (0)8 614 08 19

Utropspris
2 500 SEK