Design Övrigt
1196952
Berndt Friberg
(1899-1981)
Berndt friberg, vas av stengods, gustavsberg studio 1978.

BERNDT FRIBERG, vas av stengods, Gustavsberg studio 1978.

Klotformad med indragen fot. Harpälsglasyr i gråblått. Signerad "t" studiohand och Friberg. Höjd ca 9, diameter ca 7 cm.

Obetydligt ytslitage.

Maria Granström
Maria Granström
Private Sales. Av Sveriges Handelskamrar förordnad besiktningsman.
+46 (0)739 40 08 09

Utropspris
250 EUR