Design Möbler
1197436
Alvar Aalto
(1898-1976)
Alvar aalto, stolar, 6 st, modell 612, artek, 1960-tal.

ALVAR AALTO, stolar, 6 st, modell 612, Artek, 1960-tal.

Stomme i lackad björk, Y-ben framtill. Stapelbara. Bredd 44 cm, sitthöjd 44 cm, total höjd 79 cm.

Åldersrelaterat slitage och märken. Aningen blekta.

Anna Rosenius
Anna Rosenius
Specialist design
+358 (0)40 1284 977

Utropspris
400 EUR