Design Övrigt
1198514
Nils Fougstedt
(1881-1954)
Nils fougstedt, skrin, tillskrivet, firma svenskt tenn, stockholm 1935.

NILS FOUGSTEDT, skrin, tillskrivet, Firma Svenskt Tenn, Stockholm 1935.

Rektangulärt skrin på räfflade fötter. Graverad scen med ett klassicerande landskap, kvinna, drake och fågel. Längd 18,5, bredd 13, höjd 4,5 cm.

Slitage, repor, märken, locket med bucklor, invändigt med gravyr.

Rikard Klev
Rikard Klev
Värderare / Specialist modern konst
+46 (0)739 40 08 14

Utropspris
5 000 SEK