Prenumerera på vårt nyhetsbrev

1203694
Ferdinand Fagerlin
(1825-1907)
Ferdinand fagerlin, olja på duk/pannå, signerad f-fn.

FERDINAND FAGERLIN, olja på duk/pannå, signerad F-Fn.

Köksinteriör. 41 x 54 cm.

Duk uppklistrad på papp-pannå.

Proveniens

Lovisa Mathilda Ringström, née. Fagerlin, Filipstad;
her daughter Fanny Ringström, Filipstad;
Given by her to her niece Gabriella Önstad (1934-2015);
through exhange to Greta Bronell (1892-1988), Filipstad; daughter of the Bookdealer Axel Bronell and his wife Hildegard, née Ringström, Filipstad;
thence by descent until 2019

Painted in Düsseldorf

Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist äldre måleri
+46 (0) 739 400 801

Utropspris
4 000 SEK