Konst Modern svensk konst
1246048
Carl Fredrik Reuterswärd
(Sverige, 1934-2016)
Carl fredrik reuterswÄrd, emaljfärg och akryl på duk, signerad reuterswärd. a tergo signerad och daterad 1983-4.

CARL FREDRIK REUTERSWÄRD, emaljfärg och akryl på duk, signerad Reuterswärd. A tergo signerad och daterad 1983-4.

"Dragon-dance on a rope between three seasons (part 1)", "From the 'Peking -Opera' ". 116 x 89,5 cm.

Ställvis obetydligt slitage. Smärre fläckar.

Proveniens

Gallerie Leger, Malmö.

Övrigt

Del 1 av ursprunglig triptyk om totalt 116 x 267 cm. Brandskadad del 2 av triptyken medföljer.

Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist äldre måleri
+46 (0)739 400 801

Utropspris
10 000 SEK