Konst Modern svensk konst
1264840
Erik Olson
(Sverige, 1901-1986)
Erik olson, två teckningar / blandteknik, signerade -34 & -46.

Erik Olson, två teckningar / blandteknik, signerade -34 & -46

Blandteknik, dubbelsidig; 'Fata Morgana' Erik Olsson 17 sept 1934 samt 'Kärleken är ljuv, SSNO, Erik O 13 sept 34; samt tuschteckning / lavering; 'Våren är kommen, Halleluja', 'Demonstrationståget 1 maj 1946', EO. 27/4.46 samt EO. Dagmått ca 23 x 19 cm, båda.

Åldersrelaterat slitage. Fläckar, smuts. Vågigt papper. Ramar med omfattande slitage. Ej examinerad ur ram.

Jan Ahlklo
Jan Ahlklo
Värderingsman
+46 (0)767 66 16 46

Utropspris
3 000 SEK