1290608

Matta, semiantik Västpersisk, Kurdisk, ca 189-193,5 x 94,5-96 cm.

Matta, semiantik västpersisk, kurdisk, ca 189-193,5 x 94,5-96 cm.

Benvit botten med ljusbrunt våffelmönster, stor polykrom medaljong och hörnornament med blommor och blad. Blå huvudbård med stiliserad blomranka.

Något ställvis hårdare slitage, smutsig, fläckar, obetydliga lagningar. Långsidorna med smärre trampveck, avkortade kortsidor.

Anette Granlund
Anette Granlund
Ansvarig specialist mattor, textilier och islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 92 19 92

Utropspris
2 500 SEK