1295090

Okänd konstnär, 1700-talets början, olja på duk.

"Beata Clerck" (1687-1763) med ett av sina 7 barn. 107 x 97 cm.

Skador. lagningar, retuscher.

Proveniens

Tidigare i samlingarna på Säby, Västergötland.

"Slott och herresäten", Västergötland, "Säby", avbildad sid 78, som ett verk av Johan Henrik Scheffel.

Övrigt

Beata Clerck var gift med generalen friherre Eberhard (Gerhard) Bildstein (von Bildsten)(1673-1758)

Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist äldre måleri
+46 (0)739 400 801

Utropspris
12 000 SEK