Silver Bägare & Skålar
1295097

Johan Pettersson Berg, bägare, silver, Norrköping, 1763.

Johan pettersson berg, bägare, silver, norrköping, 1763.

Delvis förgylld. Punsad och graverad dekor av bl.a. akantusrankor. Initialer kring mynning. åldermansranka. Höjd 10,5 cm. Vikt 92 g.

Bristningar vid mynningskant. Smärre bucklor.

Utropspris
4 000 SEK