Allmoge
1315280

Sovelfat samt skål, trä, allmoge, 1800-1900-tal.

En skål av vril samt ett fat på fot, diameter 18-25 cm, höjd 7,5-10,5 cm.

Åldersrelaterat slitage.

Utropspris
2 500 SEK