Silver Bägare & Skålar
1315545

August Friedrich Krollpfeifer, uppsatsskålar, ett par, silver, Helsingborg 1872.

August friedrich krollpfeifer, uppsatsskålar, ett par, silver, helsingborg 1872.

Även stämplade under foten Axel Wilhelm Andersson Helsingborg 1891. Ett par skålar i barockstil, på balusterformad fot, höjd ca 16 cm, diameter 17,5 cm. Troligen med fyllning, vikt totalt 858 gram.

Bucklor, slitage, en sned.

Lisa Mothander
Lisa Mothander
+46 (0)767 81 06 02

Utropspris
3 000 SEK