Allmoge
1327257

Kista, allmoge, Hälsingland, daterad 1854.

Kista, allmoge, hälsingland, daterad 1854.

Målad kista med dekor av blommor. Inredning med läddikor. Bredd 91, djup 63, höjd 54 cm.

Åldersrelaterat slitage. Delvis senare målning. Kompletterade gångjärn.

Claes Andersson
Claes Andersson
+46 (0) 704 248 703

Utropspris
4 000 SEK