Silver Bestick
1346864

Sockerskål, gräddsnäcka och slev, Tyskland, Finland och England, 1800- och 1900-tal.

Sockerskål, gräddsnäcka och slev, tyskland, finland och england, 1800- och 1900-tal.

Sockerskål, invändigt förgylld, Gebrüder Kühn, Tyskland 1900-talets början, bredd 15 cm, vikt 226 g.
Gräddsnäcka, Anders Johan Roos (Tammerfors 1839-67), sannolikt från år 1851, höjd 13 cm, senare fylld fot.
Slev med träskaft, Richards & Knight, London 1969, längd 36 cm.

Sockerskålen med gravering i botten.
Gräddsnäckan med lagning samt graverade initialer.
Sleven i med obetydligt ytslitage i silvret, helhetsintrycket mycket gott.

Nan Jarjis
Nan Jarjis
Specialist silver och design
+358 (0)50 340 5492

Utropspris
300 EUR