Design Konstglas
1347863

Alvar Aalto

(Finland, 1898-1976)
Alvar aalto, vaser, 2 st, den mindre iittalas 100-års jubileumsvas märkt alvar aalto iittala 1881-1981.

Alvar Aalto, vaser, 2 st, den mindre Iittalas 100-års jubileumsvas märkt Alvar Aalto Iittala 1881-1981.

Modell 3030.
Jubileumsvasens höjd 12 cm.
Den större vasen märkte Alvar Aalto, höjd 16 cm.
Båda bär tillverkarens etikett, 1980-tal, etsade signeringar.

Den större med ett obetydligt nagg på kantens insida.

Nan Jarjis
Nan Jarjis
Specialist silver och design
+358 (0)50 340 5492

Utropspris
300 EUR