Design Konstglas
1349318

Oiva Toikka

(Finland, 1931-2019)
Oiva toikka, vas,  "bambu", signerad oiva toikka, nuutajärvi notsjö.

Oiva Toikka, vas, "Bambu", signerad Oiva Toikka, Nuutajärvi Notsjö.

Röd-blå. Fast formblåst glas, hyttarbete. Höjd 26 cm.

Smärre slitage. Helhetsintrycket är gott.

Anna Rosenius
Anna Rosenius
Ansvarig specialist finländsk design
+358 (0)40 1284 977

Utropspris
500 EUR