Design Konstglas
1349335

Helena Tynell

(Finland, 1918-2016)
Helena tynell, vas,'kukkainen', signerad  helena tynell. riihimäen lasi oy.

Helena Tynell, vas,'Kukkainen', signerad Helena Tynell. Riihimäen Lasi OY.

Klart glas samt färgpulver. Diameter 28 cm. Höjd 27 cm.

Åldersrelaterat slitage. Helhetsintrycket är gott.

Anna Rosenius
Anna Rosenius
Ansvarig specialist finländsk design
+358 (0)40 1284 977

Utropspris
400 EUR