Design Övrigt
1351397

Heikki Orvola

(Finland, Född 1943)
Heikki orvola, dricksglas, 23 st, "lili", nuutajärvi notsjö 1900-talets slut.

Heikki Orvola, dricksglas, 23 st, "Lili", Nuutajärvi Notsjö 1900-talets slut.

Klart glas.
1, höjd 24,5 cm.
9, höjd 24,5 cm.
3, höjd 21 cm.
6, höjd 21 cm.
4, höjd 14 cm.

Åldersrelaterat slitage. Helhetsintrycket är gott. Ett nagg.

Anna Rosenius
Anna Rosenius
Ansvarig specialist finländsk design
+358 (0)40 1284 977

Utropspris
250 EUR