Design Övrigt
1358336

Wilhelm Kåge

(Sverige, 1889-1960)
Wilhelm kåge, vas stengods,  "aria", gustavsberg 1940-tal.

Wilhelm Kåge, vas stengods, "Aria", Gustavsberg 1940-tal

Dekor av horisontella silverränder på halsen. Glaserad i blågrått. Stämplad GUSTAVSBERG ARIA KÅGE, påskrift 1042 II. Höjd ca 17 cm.

Smärre slitage.

Jan Ahlklo
Jan Ahlklo
Värderingsman
+46 (0)767 66 16 46

Utropspris
3 000 SEK