Design Möbler
1366056

Alvar Aalto

(Finland, 1898-1976)
Alvar aalto, soffa, 51/4 artek 1900-talets slut.

Alvar Aalto, soffa, 51/4 Artek 1900-talets slut.

Stomme i björk. Läderklädsel. Längd 195 cm, sitthöjd ca 42 cm, totalhöjd 80 cm.

Åldersrelaterat slitage. Repor. Märken. En sits delvis utan klädsel. Lös fog.

Anna Rosenius
Anna Rosenius
Ansvarig specialist finländsk design
+358 (0)40 1284 977

Utropspris
400 EUR