Design Möbler
1366746

Carl Malmsten

(Sverige, 1888-1972)
Carl malmsten, matgrupp, 5 delar, "ambassadör", åfors möbelfabrik.

Carl Malmsten, matgrupp, 5 delar, "Ambassadör", Åfors Möbelfabrik.

Matbord fanerat med valnöt. 3 iläggskivor, varav en med sarg, à 58 cm. Längd 155-329, bredd 101, höjd 74 cm. Stolar av körsbär med lös stoppad sits. Sitthöjd 45 cm.

Utdragsskenan trög. Smärre slitage. Märken.

Alexander Johansson
Alexander Johansson
+46 (0) 70 788 84 71

Utropspris
6 000 SEK