Design Konstglas
1375257

Georges de Feure, vas, Art Nouveau, tidigt 1900-tal.

Georges de feure, vas, art nouveau, tidigt 1900-tal.

Matterat pressglas och silver. Antikiserande dekor i relief av musicerande kvinnor. Fattning av silver i form av lagerstav vid mynning och fotring, med franska tillverkarstämplar. Höjd 14,5 cm.

Ytsprickor. Smärre slitage.

Alexander Johansson
Alexander Johansson
+46 (0) 70 788 84 71

Utropspris
3 000 SEK
Rekommendationer