Leica Camera AG (Ernst Leitz)

(Tyskland, Född 1914)
Leitz Wetzlar & Leitz Canada, objektiv, 2st, 1960-64.

Leitz Canada Elmar 1:3.5/65mm, no 2068327 (1964).
Leitz Wetzlar Telyt 1:4/200mm, no. 1749358 (1960).
Visoflex III medföljer.

Slitage. Ej funktionstestad.

Formgivare

Leica Camera AG, tidigare Ernst Leitz Optische Werke i Wetzlar, skapade Leica-kameran i början av 1910-talet. Prototypen arbetades fram av Oskar Barnack 1913/1914 och kallas idag för Ur-Leica. Produktionen av kameror påbörjades dock ett antal år senare och lanserades först 1925, då med modell nr 1. Det revolutionerande med Leica var att filmen exponerades och drogs fram vertikalt vilket innebar nya möjligheter. Varje bildruta var nu mindre och fler bilder kunde exponeras på en och samma film. Denna funktion tillsammans med kamerans ringa storlek gjorde den mer praktisk än tidigare modeller. Leicaprodukter har även under hela sin existens var vida känd för sin fina optik. Denna har framförallt sin bakgrund i företagets ursprung, vilket var att tillverka just olika typer av optiska instrument. Kamerans första modeller är numrerade från I-III, och åtföljs av en bokstav. 1954 lanseras modell M3 vilken inleder den så kallade M-serien som tillverkas in till våra dagar. Mellan omkring 1970 till idag har ytterligare modeller skapats. Bland dessa finns R-och S-serien.

Alexander Johansson
Alexander Johansson
+46 (0) 70 788 84 71

Telefontid: måndag – fredag 9–13, 14–17

Utropspris
2 500 SEK
 Dölj
 Visa mer

Important Winter Sale 645

971. Skrin, lack och pärlemor. Japan, Namban, för den portugisiska marknaden, Edoperioden(1603-1868).
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
Budhistorik
40 000

ditt bud
38 000

ditt bud
36 000

ditt bud
34 000

ditt bud
36 000

ditt bud
34 000

ditt bud
32 000

ditt bud
30 000

ditt bud
28 000

ditt bud
26 000

ditt bud
24 000

ditt bud
22 000

ditt bud
20 000

ditt bud
19 000

ditt bud
18 000

ditt bud
17 000

ditt bud
16 000

ditt bud
15 000

ditt bud
15 000

ditt bud
14 000

ditt bud
13 000

ditt bud
12 000

ditt bud
11 000

ditt bud
10 000

ditt bud
9 500

ditt bud
9 000

ditt bud
8 500

ditt bud
8 000

ditt bud
Aktuellt bud:
40 000 SEK