Militaria Vapen
1428447

Värja, svensk, för infanteriofficer, 1800-talets första hälft.

Eneggad klinga med blånerad och förgylld dekor med Carl XIV Johans och kronprins Oscars monogram samt Sveriges och Norges riksvapen. Förgyllt mässingsfäste med genombruten parerplåt. Knapp med kannelerad utsida och slät insida. Längd 94 cm

Helhetsintrycket är gott.

Claes Andersson
Claes Andersson
+46 (0) 704 248 703

Telefontid: måndag – fredag 9–13, 14–17

Utropspris
6 000 SEK