Allmoge – kulturhistoria och symbolvärde

Allmogestil är en beteckning för folkkonsten och den skönhet som folket omgav sig med. Allmogestil förekommer över hela världen och kännetecknas av att det är gammaldags, lantligt och innehåller många praktiska föremål. Ofta är allmogeföremål tillverkade av naturmaterial som trä, ull, lin, och järn. Kategorin allmoge innehåller föremål som är... Läs mer

8 föremål
Bockbord, allmoge, 1800-tal.
6 200 SEK
Utropspris
10 000 SEK
Kista, allmoge, Hälsingland, daterad 1810.
1 800 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Bänk, 1800/1900-tal.
1 000 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Bänk, 1800/1900-tal.
1 000 SEK
Utropspris
2 500 SEK