Allmoge – kulturhistoria och symbolvärde

Allmogestil är en beteckning för folkkonsten och den skönhet som folket omgav sig med. Allmogestil förekommer över hela världen och kännetecknas av att det är gammaldags, lantligt och innehåller många praktiska föremål. Ofta är allmogeföremål tillverkade av naturmaterial som trä, ull, lin, och järn. Kategorin allmoge innehåller föremål som är... Läs mer

14 föremål
Bockbord, allmoge, 1800-tal.
5 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
Kista, allmoge, Hälsingland, daterad 1854.
3 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Brudkista, allmoge, Dalarna, daterad 1864.
3 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Bänk, 18/1900-tal.
2 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Dalahäst, 1900-talets början.
1 100 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Skåp 1700-tal.
Inga bud
Utropspris
2 500 SEK