Allmoge – kulturhistoria och symbolvärde

Inom kulturhistoria är allmoge en beteckning på den rustika stil som var förekommande i det svenska bondesamhället som växte fram på slutet av 1600-talet. Stilen förankrades när kurbitsmålningarna spred sig över Dalarna och Hälsingland till kringliggande landskap. Det svenska folket var dessutom duktiga på slöjd vilket resulterade i att föremål... Läs mer

Föremål i fokus

BORD, allmoge, 1800-tal.
6 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SKÅP, allmoge, Jämtland, 1800-tal.
4 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
SKÅP, allmoge, 1800-talets början.
2 800 SEK
Utropspris
4 000 SEK
OSTFORM, allmoge, 1800-tal.
1 800 SEK
Utropspris
2 500 SEK
KISTA, allmoge, 1700-tal.
165 EUR
Utropspris
250 EUR
SKRIVSCHATULL, 1700-talets andra hälft.
1 700 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SVEPASK, daterad 1853.
1 000 SEK
Utropspris
2 500 SEK
BOCKBORD, allmoge, 1900-talets början.
1 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
HÖRNSKÅP, allmoge, 1800-tal.
1 000 SEK
Utropspris
2 500 SEK
BOCKBORD, 1800-tal.
400 SEK
Utropspris
5 000 SEK
KISTA, allmoge, Skåne, 1800-tal.
300 SEK
Utropspris
3 000 SEK